Akademia samodzielności

To wyjątkowy autorski program, oparty na włoskich i skandynawskich wzorcach.

Samodzielność to czas na spokojne wypowiedzi, posiłek, ubranie się, wyrażanie swoich potrzeb i przyswajanie danego zakresu wiedzy. Akademia Samodzielności uczy również szacunku
i tolerancji dla błędów. Naszym nauczycielom metoda daje możliwość szukania nowych dróg nauczania poprzez dostarczanie ciekawych zajęć, zabaw i zabawek.

Dzieci w naszych przedszkolach samodzielnie:

• wybierają tematy zajęć,
  • rozwiązują problemy przedstawione przez nauczyciela,
  • przygotowują prace z wykorzystaniem „Metody Projektów”,
  • myją się, ubierają i porządkują zabawki, prace i pomoce.

NASZE ZASADY I WARTOŚCI

samodzielność – dzieci mają wybór, decydują same, nie podpowiadamy, nie   nakazujemy, to my spełniamy oczekiwania dzieci a nie na odwrót, nie ma złych odpowiedzi, błędy i nieudane próby też nas inspirują.

szacunek – każdy zasługuje na szacunek, na to, by go dostrzec, docenić i wysłuchać – niezależnie od tego skąd pochodzi, ile posiada i jakie ma poglądy.

wolność – nie realizujemy z góry przyjętych założeń, idziemy za dzieckiem, to ono w wolny sposób wybiera, nie nakazujemy, nie przekazujemy wiedzy – dajemy umiejętności,

społeczność – przedszkole i żłobek to dzieci, rodzice i nauczyciele – społeczność, która razem współpracuje nad swoim rozwojem. Uczymy się od siebie, nawzajem inspirujemy, współdziałamy gdy pojawiają się kłopoty i problemy.

ekologia – już najmłodszych uczymy szacunku dla otoczenia, zwierząt, roślin

img_boy